Yanak Dolgusu

Cerrahi prosedürler kadar uzun süreli işlem gerektirmemesi, operasyon sonrası toparlanma dönemine ihtiyaç duyulmaması, bu işlerin ofis şartlarında yapılabilmesi, dolgu enjeksiyonu uygulamalarının en önemli avantajları arasındadır. Yüzün en önemli kısmını oluşturan yapılardan biri de yanaklar ve elmacık kemikleridir. Genç yaşta dolgun olan yanaklar, yaşla beraber hacim kaybı yaşar ve bu durum yorgun görünmenize neden olur. Bazı insanlarda, yanaklar gereğinden fazla çökük ve düz olur, bu her iki görüntü de pek istenmez.

Elmacık kemikleri o yüzün gerektirdiği şekilde belirginleştirilebilir. Yanak estetiği, işte bu noktada önem kazanır. Elmacık kemiği hacmini artırarak dolgu uygulamaları yapılırken çok hassasiyet gösterilmeli ve uygulamanın yapıldığı kişinin yüz ifadesinin ve doğallığının bozulmamasına özen gösterilmelidir. Yüksek hacim oluşturma kapasitesiyle göz alıcı sonuçlar ve yüzün mükemmel bir şekilde yeniden biçimlendirilmesini sağlar. Yüzdeki ince çizgilerin giderilmesi veya yüze hacim kazandırmak için kullanılan bu yöntem, cildin ışıltı ve tonunda iyileştirme yaparak cildin yenilenmesi sağlanırken aynı zamanda yanak ve elmacık kemiği belirginleştirilir.

Ancak elmacık kemiği hacmini artıracak dolgu uygulamaları yapılırken çok büyük bir özen ve dikkat gösterilmesi gerekir. Günümüzde tüm dünyada en yaygın kullanılan dolgu maddesi Hyaluronik asittir.

Hyaluronik asit, normalde insan vücudunda bulunan bir moleküldür, bu nedenle vücudun bu enjeksiyona alerjik bir yapıtla cevap vermesi son derece nadirdir. Yüz dolgusu  ( Hyaluronik asit ) muayenehane koşullarında yapılır ve uygulama bölgesinin çokluğuna göre 15 ile 30 dk arası bir uygulama süresi bulunmaktadır. İşlemden sonra çıkıp normal hayatınıza dönersiniz.Uygulama alanında 1-2 saat sürecek hafif bir kızarıklık oluşabilir. Dolgu enjeksiyonları son derece konforlu uygulamalardır.

Derimizin yaşlanması, aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle cilt gençleştirme amaçlı uygulamalarda, vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz.

Plazma içinde konsantre olarak bulunan trombositler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kolajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta, bu da cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır.

“Platelet rich plasma” trombosit yönünden zenginleştirilmiş plasma uygulaması adı verilen yöntemin  kısaltılmış adıdır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmanın yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Kişinin kanı steril bir ortamda alınarak özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürede döndürülür. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, trombosit açısından zengin bölümü ayrışır. Trombosit bakımından zengin bu plazmanın tedavi edilecek bölgeye enjekte edilme işlemi ise 30 dk sürer.

Uygulamadan hemen sonra ciltte canlılık ve parlaklık görülmektedir. Üç ver ya dört  uygulamadan sonra belirgin bir kalıcı etki görülür.

  • Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller,bacak içleri,kollar gibi vücut bölgelerine uygulanabilir.
  • Lazerle soyma gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasına yardımcı olur.
  • Deride yıllarca ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıklıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi,esneklik ve parlaklığın kazandırılmasına yardımcı olur.
    • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolüne yardımcı olur.
    • Saç dökülmesi tedavisinde tek başına ve diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılabilir.

Ayda birkaç defa uygulama yapılabilmektedir ve yılda bir tekrarlandığında kürlerin gençleştirici etkisi olabilmektedir.

Related Posts