Burun Estetiği

Estetik burun cerrahisi veya rhinoplasti, burnun görünümünü iyileştirmek için yeniden şekil vermek anlamına gelmektedir. Rekonstrüktif rhinoplasti, konjenital anomalileri ve travma nedenli şekil bozukluklarını düzeltmek için uygulanır. Ayrıca, burun içi deformitelere bağlı tıkanıklıkları hafifletmek için uygulanan septoplasti ile birlikte de yapılabilir.

Rhinoplasti düşünülüyorsa, atılması gereken ilk adım plastik cerrah ile görüşmektir. Cerrahi sonrası görünüş ve hisleriniz hakkındaki beklentilerinizi samimi olarak cerrahınızla görüşmelisiniz. Herhangi bir estetik ameliyat olmadan önce duygusal olarak dengeli durumda olmanız en önemli faktörlerden biridir. Rhinoplasti burnunuzun şeklini değiştirecek; hayatınızın değil! Estetik cerrahi görünümünüzü iyileştirip, sizin kendinize olan güveninizi tazeleyecektir.

İlk görüşme sırasında cerrah uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve gerçekçi olarak ameliyattan ne beklenmesi gerektiğini içeren özel detayları size açıklayacaktır. Rhinoplastiye karar vermeden önce düşünülmesi gereken riskler ve masraflar gibi diğer faktörleri de cerrahınızla bu görüşmede konuşmalısınız.

Rhinoplasti ücretleri ve ameliyatın malzeme masrafları değişiklikler göstermektedir. Ameliyatın uzunluğuna, anesteziye, kullanılan ek malzemelere ve cerrahinin yapıldığı hastaneye göre ücret değişiklik gösterebilmektedir.

Burun ameliyatı, burun bölgesinin uyuşturulduğu lokal anestezi altında veya genel anestezi kullanılarak yapılır. Anestezi verilmeden önce rahatlamanız için sakinleştirici ilaç verilir. Sedatif ilaç ve lokal anestezi ameliyat sırasında rahat olmanızı sağlayacaktır. Eğer genel anestezi uygulanacaksa, tüm operasyon boyunca uyursunuz. Septal cerrahi uygulanmışsa, tamponlar burun septumunu ve yeni açılan hava yollarını korumak için yerleştirilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Splint veya alçı on güne kadar burnunuzda kalabilmesine rağmen, genellikle ameliyat sonrasındaki 1 – 2 hafta içinde çıkarılır. Doktorunuz geceleri splint kullanmanızı tavsiye edebilir. Tamponlar birkaç gün kalabilir. Gözlerin etrafındaki morluklar birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle sonraki iki veya üç hafta içinde gözden kaybolur. Hafif şişlikler aşamalı olarak iner, fakat bazı şişlikler aylarca kalabilir.

Ameliyat sonrası hasta için ani bir değişiklik beklemek gerçekçi değildir. Normal iyileşme, en son sonucun belli bir zaman tam olarak anlaşılmayacağı, aşamalı bir süreçtir. Burnun en son hali, haftalar, aylar ve hatta bazı hastalarda bir yılda görülemeyebilir.

Bazı rhinoplasti tiplerinden sonra çok büyük farlılık görmediğini söyleyen akraba ve arkadaşların bulunması gayet tabidir. Bunu başarısızlık olarak değerlendirmeyin. Bunun tam tersi, eğer daha iyi ve doğal görünüyorsa, fark edilmemesi cerrahın başarısıdır. Sonuç olarak, amaç bütün dikkati üzerine çeken yeni bir burun yaratmak değildir, daha çok yüzün genel özelliklerinin bir tamamlayıcısı olmasını sağlamaktır.