Dümdüz Karına Sahip Olmak Kesinlikle Mümkün

ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA PLASTİK CERRAHİ İLE İLGİLİ İLKLERE İMZA ATAN DUAYEN PLASTİK CERRAH PROF. DR. MUSTAFA ŞENGEZER BİZE  KARIN GERME AMELİYATI İLE İLGİLİ DOĞRULARI ANLATTI.

Gebelik süreci, hareketsiz yaşam, aşırı kilo alıp verme gibi nedenlerle yağları göbek çevresinde toplanan kişilerin imdadına karın germe ameliyatı yetişiyor. Birkaç saat süren operasyonla karın gerginleştiriliyor, bel inceltiliyor.

 • Karın germe ameliyatı nedir?

Karın germe, göbek altındaki sarkmış ve çatlaklar içeren karın derisi ve aşırı yağ dokusunun çıkarılarak, karın kaslarının tekrar gerginleştirilmesi işlemidir. Bu sayede gebelik öncesindeki düz, gergin ve fit bir karın yapısına yeniden kavuşulur. Egzersiz, spor ve cilt sıkılaştırıcı programlar ile düzeltilmesi mümkün olmayan durumlarda karın germe operasyonu ile mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

 • Karın germe ile ne elde edilebilir?

Karın germe ameliyatı; karın, bel ve sırt gölgesinde incelme, deride ve kaslarda sıkılaşma, göbek estetiğinde düzelme sağlar. Bu ameliyat, göbek altı ve kasık arasındaki çatlakları yok eder. Göbek üstünde çatlaklar varsa bunlar aşağıya doğru yer değiştirir. Böylece hem gerginleşme etkisi ile görünürlüğü azalır, hem de bu çatlakların bir kısmı bikini içinde kamufle olur.  Göbek,  etrafındaki gevşek deri dokusu alındığı için daha estetik bir şekle kavuşur. Ayrıca genital bölgedeki sarkma da bu işlem sırasında düzeltilebilir. Karın germe işlemi, gebeliğin karında yapmış olduğu tüm olumsuz değişiklikleri düzeltir ve kişiyi gebelik öncesindeki görünümüne kavuşturur.

 • Kimler karın germe için uygun adaylardır?

Karın ve bel bölgesinde sorunlar olan sağlıklı kişilerde bu ameliyat yapılabilir. Ameliyat kilo sorunları nedeniyle yapılıyorsa 18 yaşından itibaren rahatlıkla uygulanabilir. Sağlıklı kişilerde üst yaş sınırı yoktur. Yeni geçirilmiş bir gebelik sonrası emzirme sürüyorsa bu işlem ertelenmelidir. Ameliyat emzirme bitiminden 3-4 ay sonra gerçekleştirilebilir. Emzirme söz konusu değilse gebeliğin sonlanmasını izleyerek en az 4-6 ay sonra yapılmalıdır. Çünkü karın kasları bu süreden sonra daha etkin olarak sıkılaştırılabilir. Doğum sırasında eşzamanlı olarak karın germe işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Ayrıca alt karın bölgesinde sarkıklık olan erkekler de karın germe operasyonu için harika adaydırlar.

 • Karın germe ameliyatı sonrası gebelik sakıncalı mıdır?

Karın germe ameliyatı yapılan bir hasta genel inanışın aksine daha sonra gebe kalabilir. Gebelikle ilgili tıbbi bir sakınca olmamasına rağmen, gebelikten sonra ameliyat ile elde edilmiş olan olumlu sonuç bir miktar bozulabilir. Bu nedenle 1-2 yıl içinde tekrar gebe kalmayı düşünenlerde, ameliyatın gebelik sonrasına ertelenmesinde yarar vardır. Gebeliğin ameliyat sonrası 1-2 yıl ertelenmesi uygundur.

 • Ameliyat öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Plastik cerrahınız ile yapılacak görüşmede hasta, önceki gebelikleri, kilo değişimleri, hormonal durumu, kullandığı ilaçlar konusunda doktorunu bilgilendirmelidir. Yaşam biçimini, aktivitelerini ve bu ameliyattan beklentilerini belirtmelidir. Zaten elde edilecek sonucun boyutları hastaya ayrıntılarıyla anlatılacaktır. Karın bölgesi, bel ve sırt bölgeleri ile birlikte değerlendirilmelidir. Bel ve sırtta deri sarkması, derideki katlantılar, yağ birikimleri ve kum saati görünümü söz konusu ise abdominoplasti (karın germe) ameliyatı yanı sıra bel ve sırt yörelerine liposuction işlemi de eklenmelidir. Bu durumlarda sadece karın germe işlemi,  bel ve sırt bölgesinde yeterli incelmeyi sağlamaz ve estetik sonuçlar yetersiz olur. Zayıf bel ve sırt bölgesi normal olan, karında cilt sarkması ve çatlaklar ile bombelik olan hastalarda sadece karın germe yapılması yeterli olur. Hastanın istek ve beklentileri ile ameliyatla elde edilebilecek sonuçların birbirine uyumlu olması önemlidir.

 • Ameliyat nasıl yapılır?

Ameliyat tam donanımlı ameliyathanelerde, genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta göbek ve kasık arasında kalan cilt ve cildin alttaki yağ dokusu bir bütün olarak çıkarılır. Karın kasları orta hatta yaklaştırılarak karındaki bombelik ortadan kaldırılır. Göbek üzerindeki deri göğüs kafesine kadar kasların üzerinden kaldırılarak aşağıya çekilir. Orijinal göbek deliği yerinde bırakılır ve aşağıya çekilen cilt içinde uygun yerde açılan delikten dışarı çıkarılarak dikilir. Böylelikle göbek deliği korunur ve estetik olarak küçültülerek yeniden şekillendirilir. Ameliyatta bel ve sırt bölgesinde de cilt fazlalıkları ve katlantılar varsa, deri çıkarılması işlemi bele doğru hatta gerekirse arkada sırta kadar yapılabilir. Bel ve sırt bölgesinde cilt fazlalığı yok ancak yağ birikimleri varsa bu bölgelere daha iyi sonuç ve incelme için aynı anda liposuction işlemi gerçekleştirilir. Karın germe ameliyatında, karında yağ dokusu kalın ise ameliyatta bu bölgeye liposuction yapılarak daha düzgün bir karın ve daha fazla incelme elde edilir.

 • Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Karın germe ameliyatından sonraki iyileşme süresi 7-10 gün arasındadır. 3-4 gün sonra hasta banyo yapabilir ve normal günlük yaşamına dönebilir. Basit ev işleri, yorucu olmayan aktiviteler ve araç kullanılması 1 hafta içinde mümkündür. İlk 1 ay ağır fiziksel aktivite ve spor yapılmaması önerilir. Hastalar ameliyat sonrası yaklaşık 4 hafta korse kullanmalıdırlar. Deneyimli ellerde karın germe ameliyatı yapıldığında bilinenin aksine hastaların birkaç hafta süreyle öne doğru eğilerek yürümelerine asla gerek yoktur. Hastaların ameliyat sonrası önemli, ciddi ağrı yakınmaları kesinlikle olmaz. Hastalar ameliyatın ertesi günü hastaneden taburcu olurlar.  

 • Riskleri var mı?

Ameliyat sonrası karın derisi altında kanama ve kan birikimi (hematom) oluşma riski vardır. Hafif dereceli hematomlar kendiliğinden eriyebilir ve müdahale edilmeden düzelebilirler. Karın germe işleminin en sık komplikasyonu ameliyattan 1 hafta sonra cilt altında seroma adı verilen sıvı toplanmasıdır. Bunu önlemek için de ortalama 4-5 gün diren kullanılır. Küçük asimetriler veya cildin yanlarda fazla olması gibi sebeplerle lokal anestezi ile revizyon adı verilen küçük düzeltmeler gerekebilir. Aşırı kilolu ve yaşlı hastalarda emboli gibi çok önemli komplikasyonlara ek olarak yarada gerginliğe bağlı açılma söz konusu olabilir. Bu durumda da yaranın yeniden dikilmesi gerekebilir. Aşırı kilolu hastalarda ameliyat sonrası yağ nekrozu (yağların canlılığını yitirmesi) nedeniyle yarada uzun süre pansumanlar gerektiren akıntılar olabilir. Ancak hasta seçimi doğru yapıldığında, titiz ve doğru ellerde bu komplikasyonlar söz konusu değildir. 

 • İz kalır mı?

Karın germe işleminde yara izi sezaryen izinin olduğu yörede ancak hastanın durumuna göre değişik uzunluklarda olabilir. Bu iz çizgi şeklinde olup başlangıçta hafif kızarıktır. Ancak 6 ay 1 yıl içinde solarak belli belirsiz duruma gelir. İzin uzunluğu yanlarda çıkarılan derinin uzunluğuna bağlıdır. Yara izi mutlaka bikini içinde kalacak şekilde planlanmalıdır. Bu durumda izle ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

Derimizin yaşlanması, aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle cilt gençleştirme amaçlı uygulamalarda, vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz.

Plazma içinde konsantre olarak bulunan trombositler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kolajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta, bu da cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır.

“Platelet rich plasma” trombosit yönünden zenginleştirilmiş plasma uygulaması adı verilen yöntemin  kısaltılmış adıdır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmanın yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Kişinin kanı steril bir ortamda alınarak özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürede döndürülür. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, trombosit açısından zengin bölümü ayrışır. Trombosit bakımından zengin bu plazmanın tedavi edilecek bölgeye enjekte edilme işlemi ise 30 dk sürer.

Uygulamadan hemen sonra ciltte canlılık ve parlaklık görülmektedir. Üç ver ya dört  uygulamadan sonra belirgin bir kalıcı etki görülür.

 • Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller,bacak içleri,kollar gibi vücut bölgelerine uygulanabilir.
 • Lazerle soyma gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasına yardımcı olur.
 • Deride yıllarca ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıklıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi,esneklik ve parlaklığın kazandırılmasına yardımcı olur.
  • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolüne yardımcı olur.
  • Saç dökülmesi tedavisinde tek başına ve diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılabilir.

Ayda birkaç defa uygulama yapılabilmektedir ve yılda bir tekrarlandığında kürlerin gençleştirici etkisi olabilmektedir.

Related Posts