Göz Kapağı Estetiği Mucizesi

Göz kapağı ameliyatları yüz estetiğinde en sık uygulanan ve en başarılı sonuç alınan ameliyatlardan biridir. 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ NEDİR?

Yüzümüz yaşlandıkça üst göz kapakları sarkar ve alt kapaklarda da deride gevşemelere ek olarak yağ kesecikleri belirgin hale gelir. Aslında kimi hastaların üst göz kapaklarında buruna yakın bölgelerde de yağ kesecekleri belirginleşebilir. Yağ keseciklerinin belirginleşmesi, bu kesecikleri yerinde tutan yapının da gevşeyerek keseciklerin öne doğru hareket ederek gözle görülür hale gelmesidir. Bu durum yalnızca yaşın ilerlemesi ile bağlantılı değildir. Kimi insanlarda genetik kodlama (kalıtsal faktörler) nedeniyle daha genç yaşlarda ortaya çıkabilir. Irksal faktörlerde çok önemlidir. Bazı ırklarda doğal olarak özellikle üst göz kapaklarında deri fazlalığı vardır. Bu durumda üst göz kapaklarındaki deri fazlalığının daha genç yaşlarda uzaklaştırılmasıyla gözler çok daha çekici duruma getirilebilir. 

KİMLER GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ YAPTIRMALIDIRLAR?

Üst göz kapaklarının doğal çizgisini örtecek boyutlarda deri fazlalığı olanlar, üst göz kapağı derisi, görmeyi etkileyebilecek boyutlarda sarkmış olan ileri yaş grubu hastalar, alt göz kapaklarında torbalanma ve kırışıklıklar olanlar, göz altında halka ve morluklar bulunanlar bu ameliyat için gerçek adaylardır.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI İÇİN CİNSİYET SÖZ KONUSU MUDUR?

Toplumda bilinenin aksine erkeklerde de yaşlı ve yorgun gösteren göz kapaklarının düzeltilmesi son yıllarda ciddi artış göstermektedir. Özellikle iş dünyasında daha genç ve dinamik görüntüye sahip olmak isteyen erkekler, göz estetiğiyle çalışma sürelerini de uzatmayı, arkadan gelen genç kuşakla bu şekilde başa çıkmayı amaçlıyorlar. Kadınlarda ise özellikle ırksal faktörlerden kaynaklanan nedenlerle göz kapağı ameliyatı olma yaşı 30’lu yaşlara kadar inmiş durumdadır. 

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI İÇİN MEVSİM ÖNEMLİ MİDİR?

Elbette hayır. Göz ameliyatları sonrasında güneşe karşı duyarlılık oluşması son derece normaldir. Bu hassasiyet 1-2 hafta kadar sürebilir. Bu nedenle koyu renkli bir güneş gözlüğü en iyi çözümdür. Gerek üst gerek alt göz kapakları ameliyatı her mevsimde rahatlıkla yapılabilir. 

GÖZ KAPAĞI AMELİYATLARININ KALICILIK SÜRESİ NEDİR?

Bu tür ameliyatların kalıcılığı onlarca yıl sürer. Üst göz kapaklarında yer çekiminin etkisiyle sayısız yıllar sonra çok az miktarda deride hafif sarkmalar ortaya çıkabilir. Ancak alt göz kapaklarında torbalanmalara neden olan yağ kesecikleri tümüyle uzaklaştırıldığından sonsuza kadar herhangi bir torbalanma olması söz konusu değildir. Tabiki bu gerçekler doğru ellerde deneyimli plastik cerrahlarca gerçekleştirilmiş ameliyatlar için geçerlidir. 

AMELİYAT NASIL YAPILIYOR?

Kimi hastalarda hastanın gereksinimine göre yalnızca üst göz kapakları ya da alt göz kapakları birbirlerinden bağımsız olarak ameliyat edilebilir. Kimi zaman da göz çevresi estetiği olarak adlandırılan hem alt hem de üst göz kapakları birlikte ameliyat edilebilir. Bu tür ameliyatlar değişik ellerde farklı hekimler tarafından çok farklı tekniklerle yapılabilir. Bu konuda göz ardı edilmemesi gereken tek gerçek bu işlemin yıllarca bu konunun eğitimini almış plastik cerrahlar tarafından yapılmasıdır. Üst göz kapak ameliyatları muayenehane şartlarında, üst göz kapağına yapılan küçük bir lokal anestezi sonrası hastanın asla ağrı duymayacağı biçimde yaklaşık 35-40 dk içinde gerçekleştirilir. Hastanın üst göz kapaklarına bantlar yerleştirildikten hemen sonra hastaya evde yalnızca 2 saatlik buz uygulaması yapması ve herhangi bir ağrısı olmayacağı nedeniyle ağrı kesici kullanmaması önerisiyle evine gönderilir. Ayrıca hasta bir gün önceki aktivitelerinin tümünü yapabileceği konusunda yönlendirilir. Hasta ikinci günü pansuman için başvurduğunda, üst göz kapaklarında asla morluk olmayacağı ancak hafif bir şişlik olacağı konusunda bilgilendirilir. Hastanın ameliyatı izleyen dördüncü gününde dikişleri alınır. Alt ve üst göz kapakları ameliyatının birlikte yapılacağı durumlarda,  bu işlem ameliyathane şartlarında damarından verilecek bir ilaç yardımıyla sedasyon anestezisi dediğimiz bir yöntemle gerçekleştirilir. Bu işlem yaklaşık 2 saat sürer. Ancak ameliyat sırasında hasta yapılan işlemi asla anımsamaz. Üst ve alt göz kapaklarındaki deri fazlalıklarının ve alt göz kapaklardaki yağ keseciklerinin çıkarılmasından sonra işlem sonlandırılır. Alt ve üst göz kapaklara konulan bantlar ile hasta işlemden yaklaşık 1-2 saat sonra evine gönderilirken, hastaya yine ameliyat sonrası herhangi bir ağrı duymayacağı ve bir önceki gündeki aktivitelerini rahatlıkla yapabileceği belirtilir.  Bu kez 2gün sonra pansumanı yapıldığında alt göz kapaklarda çok hafif bir morluk olma olasılığı konusunda hasta bilgilendirilir.  Ameliyatın dördüncü gününde dikişler alınarak hasta 1,5 ay sonra kontrole çağrılır. Her iki durumda da hasta ikinci günü akşamı duş alabilir. 

Göz kapak estetik ameliyatı olmayı düşleyen insanların, daha önce göz kapağı ameliyatı olmuş yakın çevresindeki arkadaşlarının yaşadıkları az ya da çok olumsuzluklar nedeniyle bu kararlarını asla ertelememelerini öneriyorum. Bu konudaki tek koşul ise deneyimli plastik cerrahlara ulaşmaktır.