Meme Dikleştirme ve Meme Küçültme

İnsan vücudunun tüm yumuşak dokuları gibi meme dokusu da ilerleyen yaşa paralel olarak sarkmakta ve gevşemektedir. Bu durum bazı kadınlarda erken yaşlarda da görülebilmektedir. Gebelik ve emzirme gibi meme hacmini kısa sürede çarpıcı olarak değiştiren olaylar bu süreçte etkili olmaktadır. Genellikle sorun meme cildinde, içerideki meme dokusu hacmi ile orantısız bir biçimde gevşeme ve sarkma olmasıdır. Mevcut meme kitlesi de içinde bulunduğu cilt  ile birlikte aşağıya doğru yer değiştirir.

Bu sorunun giderilmesi ancak  meme dikleştirme operasyonu ile gerçekleştirilebilir. Operasyon, yer değiştirmiş meme kitlesinin ve meme ucu kompleksinin olması gereken yere taşınması ve fazla cildin uzaklaştırılması işlemidir. Bu operasyonlar meme boyutunu büyütmeye veya küçültmeye yönelik işlemlerle de birleştirilebilir. Böylece hastanın hem sarkma probleminden kurtarılması hem de dilediği boyutlarda memelere sahip olması sağlanabilir. İleri derecede sarkık memenin tedavisi sırasında yalnızca protez kullanılarak yapılan dikleştirme işlemi uygun bir yöntem değildir. Deneyimsiz ellerde hastada daha büyük ve sarkık bir meme ortaya çıkar ki bu da kabul edilemez sonuçlar doğurur. Küçük sarkık memeli hastalarda dikleştirme ve protez uygulaması yardımı ile büyütme işlemi birlikte yapılmalıdır. Bu tür ameliyatlarda hekimin deneyimli olması çok iyi sonuçlar elde edilebilmesi için zorunludur.

Normalin çok üzerindeki meme boyutları, bir kadının yaşam kalitesini pek çok yönden olumsuz etkiler.Meme küçültme operasyonunda memenin büyüklüğüne neden olan fazla deri ve yağ dokusu çıkartılır. Böylece hem meme boyutu küçültülür, hem de dikleştirme işlemi gerçekleştirilir. Meme küçültme operasyonu sırasında memenin önceki boyutları doğrultusunda 200 gr. ile 2 kg. (bazen daha fazla) arasında meme dokusunu uzaklaştırmak gerekebilir. Uygun küçültme teknikleri kullanıldığında halk arasındaki yaygın kanının aksine hastalar emzirme konusunda asla sorun yaşamazlar.

Aşırı kilo almaya bağlı veya genetik kodlama ile ilgili meme büyüklüğünün tedavisi de meme küçültme operasyonlarıdır. Bu tür ameliyatlarda yaş sınırı gerçekten yoktur. 16 ile 65 yaş arasında tüm hastalar ameliyat edilebilirler.

Deneyimli ellerde bu tür ameliyatlar gerçekten sorunsuz olarak gerçekleştirilebilir. Hastalar sıkıntısız bir ameliyat sonrası döneminden sonra yaklaşık 1 hafta içinde sosyal yaşamlarına geri dönebilirler. Ameliyat sonrasında sporcu sütyeni kullanmaları asla gerekmez.