Tedavide Kimyasal ve Işık Peelingi

KİMYASAL PEELİNG

Peeling terimi derinin üst tabakalarının kontrollü bir şekilde soyulması anlamına gelir. Amaç daha sağlıklı ve genç hücreler oluşturarak, cildin daha parlak, gergin ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktır. Düzenli uygulamayla; ciltteki kahverengi lekeler yani pigment düzensizlikleri giderilebilir, sivilce izleri tedavi edilebilir.

IŞIK PEELİNGİ

Şu sıralar dünyaca ünlü film yıldızlarının tercih ettiği “ ışık peelingi” lekelerden kurtulmanız için yeni bir çözüm yolu…Güneş, doğum ve sivilce lekeleri, melazma, yaşlılık gibi etkilerle ortaya çıkan lekelerden bu yöntemle artık tek seansta kurtulmak mümkün oluyor.

Ayrıca tedavisi oldukça zor olan ve çok rastlanan melazma lekelerinde de güzel neticeler alınıyor. Çok nadir olarak cilde yerleşmiş derin lekelerde ikinci seansa ihtiyaç duyulabilir. Bu yöntem, bütün peelinglerde olduğu gibi yaz aylarında ve hamilelik döneminde kesinlikle uygulanmıyor. Lekelerde etkili olduğu kadar ciltte bir ışık etkisi yaratarak parlaklık sağlıyor ve taptaze bir cilt elde etmek mümkün oluyor. Yöntem çok hassas ciltlerde bile güvenle uygulanabiliyor.

Derimizin yaşlanması, aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle cilt gençleştirme amaçlı uygulamalarda, vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz.

Plazma içinde konsantre olarak bulunan trombositler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kolajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta, bu da cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır.

“Platelet rich plasma” trombosit yönünden zenginleştirilmiş plasma uygulaması adı verilen yöntemin  kısaltılmış adıdır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmanın yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Kişinin kanı steril bir ortamda alınarak özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürede döndürülür. Kanın alyuvarlar ve akyuvarlar gibi şekilli elemanları dibe çökerken, trombosit açısından zengin bölümü ayrışır. Trombosit bakımından zengin bu plazmanın tedavi edilecek bölgeye enjekte edilme işlemi ise 30 dk sürer.

Uygulamadan hemen sonra ciltte canlılık ve parlaklık görülmektedir. Üç ver ya dört  uygulamadan sonra belirgin bir kalıcı etki görülür.

  • Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller,bacak içleri,kollar gibi vücut bölgelerine uygulanabilir.
  • Lazerle soyma gibi uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasına yardımcı olur.
  • Deride yıllarca ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıklıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi,esneklik ve parlaklığın kazandırılmasına yardımcı olur.
    • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolüne yardımcı olur.
    • Saç dökülmesi tedavisinde tek başına ve diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılabilir.

Ayda birkaç defa uygulama yapılabilmektedir ve yılda bir tekrarlandığında kürlerin gençleştirici etkisi olabilmektedir.

Related Posts