Jinekomasti (Erkeklerde Meme Estetiği)

Ergenlik döneminde erkeklerde memelerde büyüme ve dolgunluk olması normal fizyolojik bir durumdur. Fakat bu durumun erişkinlikte ortadan kalkmış olmasını bekleriz. Erkeklerde çeşitli nedenlerle erişkinlikte de devam eden veya sonradan oluşan aşırı meme büyüklüğüne ‘jinekomasti’ adını veriyoruz.

Bu durum kişide ciddi utangaçlık, huzursuzluk ve bu bölgede hassasiyete neden olabilir. Sırf bu rahatsızlıktan dolayı denize girmekten kaçınan, sürekli bol kıyafetler giyenve yürüyüş şeklini değiştiren erkeklerle karşılaşabiliyoruz. Böyle bir hasta başvurduğunda gerekli tetkikler ve kişinin muayene bulgularına göre karar verilerek jinekomasti evrelemesi yapılır.

Fazla olan sadece yağ dokusu ise vakumlu sistemlerle liposuktion ( yağ alma ) operasyonuyla “jinekomasti” tedavi edilebilir. Eğer kişide meme dokusu ağırlıklı bir fazlalık varsa meme başından yapılan ufak bir kesiyle dokuların çıkarılması ve çıkarılan dokunun patolojik incelemeye gönderilmesi planlanır.

Cildinde de belirgin fazlalık ve sarkma mevcut olan hastalarda ise meme ve dokusuyla beraber fazla olan cilt de cerrahi olarak çıkartılabilir. Operasyon genellikle hastanede kalmayı gerektirmez. Kişi 2-3 günlük bir dinlenmeden sonra işine gidebilir. Operasyon sırasında bu bölgeye özel üretilen korsenin önerilen sürelerde kullanılmasıyla en başarılı sonuç alınır.

Related Posts